ثبت موسسه غیرتجاری که با توجه به انواع موسسات غیر تجاری در هزینه و مدارک و مراحل ثبت متفاوت می باشند و در سامانه ثبت ماهیت می یابند تشریح داده شده است.

پس از تصمیم برای ثبت موسسه غیر تجاری و انتخاب نوع موسسه غیرتجاری برای ثبت موسسه غیر تجاری به نکاتی در مورد ثبت موسسات یا تاسیس موسسه غیر تجاری می پردازیم تا با دید باز و روشن تصمیم به ثبت موسسه غیر تجاری بگیرید. با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

ثبت موسسه

تعریف موسسات غیر تجاری به زبان ساده و طبق قانون

با توجه به تاسیس موسسه تعریف طبق قانون و به زبان ساده به شرح زیر ارائه می گردد:

طبق قانون تجارت ماده ۵۸۴ تعریف موسسات غیر تجاری به این صورت می باشد:

تشكيلات و مؤسساتی كه برای مقاصد غيرتجارتی تاسیس شده یا بشوند از تاریخ ثبت مخصوصی که وزارت عدلیه معین خواهد کرد شخصیت حقوقی پیدا می کنند.

همچنین طبق آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب سال ۱۳۳۷ ماده ۱ تعریف موسسات غیر تجاری به این صورت می باشد:

مقصود از تشکیلات و موسسات غیرتجارتی مذکور در ماده ۵۸۴ قانون تجارت کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیرتجارتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل‌ دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند. تشکیلات و موسسات مزبور می‌ توانند عناوینی از قبیل انجمن، کانون یا بنگاه و امثال آن اختیار نمایند ولی اتخاذ عناوینی که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارد برای موسسات مزبور ممکن نخواهد بود.

تعریف طبق قانون:

ماده ۵۸۴ قانون تجارت: تشكيلات و موسساتی كه برای مقاصد غيرتجارتی تاسیس شده یا بشوند از تاریخ ثبت مخصوصی که وزارت عدلیه معین خواهد کرد شخصیت حقوقی پیدا می کنند.

ماده ۱ آئین نامه اصلاحی ثبت تشکلات و موسسات غیرتجاری:

مقصود از تشكیلات و موسسات غیر تجاری مذکور در ماده ۵۸۴ قانون تجارت كلیه تشكیلات و موسساتی هستند كه برای مقاصد غیر تجاری از قبیل امور علمی و ادبی و امور خیریه و امثال آن تشكیل می شود اعم از آنكه موسسین و تشكیل دهندگان قصد انتفاع داشته یا نداشته باشند.

موسسات غیرتجاری موسساتی هستند که به انجام امور غیرتجاری و غیر بازرگانی بر خلاف انواع شرکت های ثبتی فعالیت دارند و هدف شرکاء از تشکیل این نوع شخصیت حقوقی ایجاد سود و منفعت مالی (موسسات انتقاعی) و یا امور خیریه و عدم دریافت سود بین شرکاء (موسسات غیر انتفاعی) می باشد.

موسسات انتفاعی و یا غیر انتفاعی از تاریخ ثبت, شخصیت حقوقی پیدا می کنند و می تواند عناوینی از قبیل انجمن, کانون, بنگاه جمعیت و موارد دیگری را برای خود اتخاذ نماید. از امتیازات موسسه غیر تجاری در شرایط خاص به عدم پرداخت مالیات اشاره کرد که می بایست از اداره مالیات استعلام های لازم را به عمل آورد.

انواع موسسات غیر تجاری در ایران

طبق ماده ۲ آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری, این گونه موسسات به دو نوع تقسیم می گردند:

 • موسسات غیر تجاری انتفاعی: موسساتی که به قصد جلب منافع مادی و تقسیم سود بین خود و دیگران تشکیل می شوند. به طور مثال موسسات فنی, خدمات شهری, موسسات حسابرسی, دفاتر وکالت یا حقوقی, مطب پزشکی,  نمونه ای موسسات انتفاعی می باشند.
 • موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی: این موسسات هدفشان جذب و تقسیم سود میان اعضاء خود نبوده و در برگیرنده امور حرفه ای, فرهنگی, علمی و آموزشی و عام المنفعه و خیریه می باشد. مانند مدارس, دانشگاه ها, موسسات پژوهشی, شهرداری ها, سازمان ها و نهاد های دولتی, موسسات خیریه.

ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه خدماتی که اصولاً موسسات انتفاعی می باشند و جهت دریافت سود تاسیس می گردند. در موسسات خدماتی سرمایه می تواند حداقل معادل ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال باشد و با وجود ۲ شریک می توان آن را تحت عنوان موسسه به ثبت رساند.

مدرک تحصیلی مورد نیاز ثبت موسسه خدماتی هر مدرکی می تواند باشد به شرط آنکه به صورت مجوزی نخواهید فعالیت داشته باشید.

ثبت موسسه حقوقی که اصولاً با جذب منفعت مالی و انتفاعی می باشند توسط اشخاص قابلیت ثبت دارند. در موسسات حقوقی می بایست حداقل یک شخص که دارای پروانه وکالت می باشند شریک و عضو اصلی هیات مدیره و دارای حق امضاء باشد.

لازمه ثبت موسسات حقوقی اخذ مجوز از کانون وکلا توسط وکیل دارای پروانه وکالت و یا وکیل دادگستری می باشد. لازم به ذکر می باشد که پروانه وکیل از هر شهری صادر شده باشد مجوز ثبت موسسه حقوقی فقط در آن شهر اعتبار دارد.

ثبت موسسه حسابداری که توسط اشخاص دارای صلاحیت امکانپذیر می باشد با حداقل مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال سرمایه و حداقل دو شریک امکان ثبت دارد. موسسات حسابداری اصولاً‌ انتفاعی و جهت کسب سود تاسیس می شوند.

در صورتی که به دنبال ثبت موسسه حسابرسی هستید می بایست مدرک تحصیلی اعضاء هیات مدیره حسابداری و عضو انجمن حسابداران رسمی ایران باشند.

موسسات داوری که موسسه کاملاً حقوقی می باشد تحت نظارت حداقل ۲ وکیل دادگستری امکانپذیر می باشد. موسسات داوری اصولاً انتفاعی و جهت کسب سود تاسیس می گردند.

امور مربوط به داوری شامل موارد مربوط به داوری بین دو یا چند شخص حقیقی و یا حقوقی, امور مرتبط به ساختمان, تجارت الکترونیک, سرمایده گذار و مواردی از این قبیل می باشد.

ثبت موسسات آموزشی در ایران به دو قسمت تقسیم می شود.

 1. موسساتی که جهت آموزش افراد زیر ۱۸ سال فعالیت دارند و می بایست مجوز خود را از آموزش و پرورش اخذ نمایند.
 2. موسساتی که جهت آموزش افراد بالای ۱۸ سال فعالیت دارند و می بایست مجوز خود را از وزارت علوم و تحقیقات اخذ نمایند.

در موسسات آموزشی مجوز اخذ شده دارای زمان می باشد و هر چند سال یک بار با توجه به اساسنامه تنظیم شده می بایست سمت ها و وضعیت امضاء تعیین و تکلیف گردد.

موسسات هنری به دو صورت انتفاعی و غیر انتفاعی قابلیت ثبت دارند و در هر دو صورت نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد هستند.

موسسات هنری انتفاعی

موسسات هنری انتفاعی موسساتی هستند که با توجه به کسب سود و منفعت ثبت می گردند و اصولاً جهت آموزش امور هنری مانند بازیگری و موسیقی و موارد مشابه ثبت می گردند.

موسسات هنری غیر انتفاعی

موسسات هنری غیر انتفاعی که اصولاً توسط دولت و یا افراد خیر جهت آموزش و پرورش جامعه تاسیس می گردند و هیچگونه سود و منفعتی به موسسین و اداره کنندگان تعلق نمی گیرد.

ثبت موسسات خیریه که غیر انتفاعی و توسط دولت و یا افراد خیر دایر می گردد و می بایست از پلیس امنیت مجوز خود را دریافت و به فعالیت بپردازند

فعالیت موسسات خیریه اصولاً در زمینه درمانگاه ها و موسسات آموزشی و مواردی از این قبیل صورت می پذیرد.

شرایط ثبت موسسه غیر تجاری

شرایط ثبت موسسه غیر تجاری چه انتفاعی باشد و چه غیر انتفاعی به شرح زیر می باشد. لازم به ذکر است که علاوه بر شرایط احراز ثبت می بایست تمامی اوراق موسسات غیر تجاری از جمله اساسنامه, اظهارنامه تاسیس موسسه, مجمع عمومی موسسین یا هیئت امناء و هیات مدیره موسسه تنظیم و ثبت گردد.

شرایط ثبت موسسه

طبق قانون تجارت ماده ۵۸۴ و طبق آئین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب سال ۱۳۳۷ ماده ۱ موضوع موسسات غیر تجاری به این صورت می باشد:

موسسات غیر تجاری برای مقاصد غیرتجارتی با موضوعاتی از قبیل امور علمی یا ادبی یا امور خیریه و امور حقوقی و امور آموزشی و از قبیل این موضوعات تشکیل می شود و با عناوینی از قبیل انجمن، کانون یا بنگاه و امثال آن ثبت می شوند.

نکته: موضوعاتی که مجوزی است اگر در موضوع اساسنامه آورده شود باید جواز آن موضوع را از مرجع صادر کننده جواز, کسب کرد.

دسته بندی موسسات غیر تجاری

موسسات غیر تجاری به دو دسته تقسیم می شود:

 • موسسات غیر تجاری غیر انتفاعی.
 • موسساتی که مقصود از تشکیل آن جلب منافع و تقسیم آن بین اعضاء خود نباشد.
موسسات غیر تجاری انتفاعی

موسساتی که مقصود از تشکیل آن ممکن است جلب منافع مادی و تقسیم منافع مزبور بین اعضاء خود یا غیره باشد مانند: کانون فنی و حقوقی و غیره. (ثبت اینگونه موسسات غالباً با مجوز صورت می پذیرد)

تعریف موسسه انتفاعی

موسسات انتفاعی یک نوع از موسسات غیر تجاری است که هدف اعضا از تشکیل و عضویت در آن، کسب سود و منفعت و. تقسیم نمودن آن میان اعضای موسس است. این نوع از موسسات را با اهداف غیر تجاری تشکیل می دهند و در غالب انواع مختلف آموزشگاه های علمی، ادبی، هنری، فنی، کلاس های آموزش زبان، موسسات و مدارس آموزش غیر انتفاعی و موارد مشابه دیگر صورت می گیرد.

برای تاسیس و فعالیت در این نوع از موسسات باید شرکت را حتماً در قالب یک موسسه غیر تجاری به ثبت رساند و همین طور برای تاسیس آن ها نیاز است که جواز رسمی از سازمان مربوطه برای آغاز فعالیت اخذ گردد.

شرح موسسات غیر انتفاعی

اینگونه موسسات قسمتی از زیر مجموعه موسسات غیرتجاری می باشند که نوع و سبک فعالیت و اهداف تاسیس آن ها کسب سود و منفعت و تقسیم نمودن آن مابین اعضا نیست. این نوع از موسسات در قالب احزاب سیاسی، انجمن های اسلامی، موسسات خیریه، صندوق های قرض الحسنه، دیگر سازمان ها تشکیل می شوند.

برای به ثبت رساندن این نوع از موسسات، اداره ثبت شرکت ها پیش از هر چیزی وظیفه دارد که در زمان وصول درخواست کتبی مبنی بر ثبت و تاسیس آن ها، مراتب را از اداره کل نیروی انتظامی استعلام و بعد از دریافت تاییدیه و جواب مثبت، موسسه درخواستی را به ثبت برساند.

باید اشاره کنیم که برای تشکیل موسسات غیر تجاری حداقل نیاز به 2 نفر می باشد که و سرمایه مورد نیاز هم برای تشکیل موسسات غیر تجاری حداقل یک میلیون ریال می باشد.

قابل ذکر است که مؤسسات غیر تجاری را هم مانند شرکت های تجاری در اداره ثبت شرکت ها (در تهران) و در دایره ثبت شرکت های اداره ثبت در مرکز اصلی مؤسسه (در شهرستان ها) به ثبت می رسانند و باید تمامی قوانین و مقررات قید شده در آئین نامه اصلاحی ثبت و تشکیل موسسات غیر تجاری که در سال 1337 در مورد آن ها به تصویب رسیده است، رعایت گردد.

در اسم موسسات غیر تجاری می بایست عبارت (‌موسسه غیر تجاری) قید شود. به زبان ساده تر می توان گفت در تمامی اوراق و اطلاعیه و سربرگ موسسه و هر جایی که نام موسسه آورده می شود باید در کنار نام موسسه عبارت «موسسه غیر تجاری» قید شود.

در حال حاضر به علت وجود ثبت موسسات زیاد در ایران نام های تک سیلابی تا سه سیلابی تقریباً ثبتشان سخت شده است ولی موسسه ثبتی ذهن ناب می تواند در این مرحله برای اخذ نام های تک سیلابی به بالا شما را یاری رساند. در اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری بعد از تعیین نام موسسه, نام تائید شده به مدت ۶۰ روز برای آن موسسه غیرتجاری محفوظ می ماند و بعد از آن هر شخص دیگری می تواند آن نام را برای موسسه و شرکت خود انتخاب نماید.

برای ثبت موسسه غیر تجاری باید حداکثر ۵ نام را برای موسسه ثبتی ذهن ناب مشخص کنید که بر اساس اولویت باشد. برای تعیین نام حتماً با موسسه ثبتی ذهن ناب مشورت کنید تا زمان شما برای تعیین نام طولانی نشود و نام های مجوزی جزو نام شما نباشد

اصولاً موسساتی که با مجوز فعالیت دارند تعیین نام توسط مرجع صادر کننده مجوز انتخاب می شود.

تعداد شرکاء در موسسات غیر تجاری حداقل ۲ نفر می باشد که به صورت شخصیت حقیقی و یا حقوقی در نظر گرفته می شود و درصورتی که شریک حقوقی باشد می بایست طی معرفی نامه این دارای شماره و تاریخ شخص حقیقی را معرفی کند.

حداکثر تعداد شرکاء در موسسات غیرتجاری پیش بینی نشده است, بنابراین حدی برای حداکثر شرکاء در موسسات غیر تجاری تعیین نشده است. عموماً رابطه شرکاء در موسسات غیر تجاری با یکدیگر رابطه کاری می باشد.

لازم به ذکر است که افراد زیر ۱۸ سال درصورتی که جزء شرکاء موسسه باشند می بایست توسط ولی خود عهده دار مسئولیت شوند و نمی توانند عضو هیات مدیره موسسات غیر تجاری باشند.

سرمایه اولیه موسسه غیر تجاری درصورتی که توسط ارگان دولتی مجوز داشته باشد می تواند صفر باشد ولی در حالت عادی سرمایه موسسات غیر تجاری مبلغ ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال می باشد که بین شرکاء قابل تقسیم می باشد. لازم به ذکر است موسسات غیر تجاری از سرمایه نقدی و غیر نقدی می توانند بهره بگیرند و نمی توان سرمایه را به قطعات سهام تقسیم کرد.

سهم الشرکه نقدی موسسات غیر تجاری به صورت نقدی به بانک پرداخت می شود و یا می توان آن را به صندوق موسسه و با اقرار نماینده قانونی موسسه همراه خواهد بود.

سهم الشرکه را نمی توان به شخص دیگری انتقال داد مگر با رضایت عده از شرکاء که لااقل سه ربع سرمایه متعلق به آن ها بوده و اکثریت عددی نیز داشته باشند (طبق اساسنامه تنظیم می گردد). در هیچ مورد اکثریت شرکاء نمی تواند شریکی را مجبور به ازدیاد سهم الشرکه خود کند.

سرمایه موسسات توسط افراد خیر، ادارت دولتی و شرکت های خصوصی و یا ملی و بین المللی نیز می توانند بخشی از سرمایه آن را متعهد گردند و این تعهد در سرمایه موسسه صرفاً به منظور یاری رساندن به آن بوده و هیچگونه نقشی در شراکت در سرمایه ندارد.

اشخاص برای این منظور می توانند با پرداخت وجه نقد و یا وام بلاعوض و یا کمک های نقدی این عمل را انجام دهند.

سرمایه نقدی موسسه غیر تجاری

سرمایه نقدی موسسات غیر تجاری که به صورت نقدی می باشد می بایست توسط شرکاء در حساب موسسه تامین گردد و یا سرمایه نقدی را به حساب صندوق موسسه که توسط اقرار نامه نماینده موسسه تائید گردیده است تامین گردد.

سرمایه غیر نقدی موسسه غیر تجاری

سرمایه غیر نقدی موسسات غیر تجاری که توسط کارشناس دادگستری تائید و به اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری می بایست اعلام شود. لازمه تائید سرمایه غیر نقدی گزارش کارشناس دادگستری می باشد یا به عبارتی هرگاه قسمتی از تعهد مؤسسین به صورت غیرنقد باشد باید در قبال سرمایه غیرنقدی نظر کتبی‌ کارشناس رسمی وزارت دادگستری اخذ گردد.

مرکز اصلی موسسه همان جایی می باشد که موسسه می خواهد فعالیت خود را در آنجا انجام دهد. باید توجه داشت که آدرس موسسه بسیار مهم می باشد به دلیل اینکه حوزه مالیاتی را مشخص می کند.

در حال حاضر موسسه در شرف تاسیس مرکز اصلیش توسط اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری استعلام می شود و باید آدرس با کد پستی همخوانی داشته باشد.

محل قانونی موسسه غیر تجاری می تواند تجاری, اداری و یا مسکونی باشد و با توجه به موضوع فعالیت این مورد بررسی می شود. به عنوان مثال مطب و یا دفتر وکالت می تواند از ملک مسکونی جهت فعالیت استفاده کنند.

جهت تعیین محل قانونی موسسات غیر تجاری مجوزی می بایست از مرجع صادر کننده مجوز استعلام اقامتگاه گرفته شود و بعد از بازدید و تائید محل اقامتگاه موسسه غیر تجاری می توانند آن محل را جهت فعالیت تعیین و انتخاب نمود.

استعلام کد پستی اعلام شده می بایست با پلاک و واحد اقامتگاه موسسه غیر تجاری یکسان باشد و درصورتی که کد پستی اعلام شده پلاک و یا واحد دیگری را مشخص کند می بایست از اداره پست منطقه استعلام کدپستی اخذ گردد.

ثبت شعبه موسسه غیرتجاری در زمان تاسیس

موسسه در شرف تاسیس می تواند دارای شعب مختلف باشد که با اعلام شعب و انجام امور تاسیس شعب برای کمتر شدن هزینه میتوان در ابتدا تاسیس موسسه شعب را اعلام نمود تا از هزینه ها کم کرد. لازم به ذکر است درصورتی که اقدام به تاسیس شعبه در زمان تاسیس داشته باشید در هزینه ثبت موسسه غیرتجاری تاثیری ندارد.

درصورتی که نیاز به تاسیس شعبه در ابتدای زمان تاسیس داشته باشید می بایست نسبت به تکمیل مدارک ثبت موسسه غیرتجاری اقدام کنید.

روزنامه موسسه غیر تجاری در زمان تاسیس به دو دسته روزنامه رسمی و روزنامه کثیرالانتشار تقسیم می شود که در زیر کاملاً تشریح داده شده است.

روزنامه رسمی موسسه غیر تجاری

روزنامه رسمی موسسات غیر تجاری از موارد اجباری چاپی می باشد که بعد از تاسیس الزامی است. نحوه چاپ روزنامه رسمی موسسات غیر تجاری به صورت اینترنتی و نسخه چاپی برای متقاضی ارسال می گردد و می بایست جهت اخذ پلمپ, افتتاح حساب, اخذ کد اقتصادی, طرح جامع مالیاتی و خیلی موارد دیگر ظرف مدت ۷ روز پس از تاسیس موسسه پروسه آن به تکمیل گردد.

روزنامه رسمی موسسات غیر تجاری شامل کلیه امور مربوط به تغییرات موسسه به ثبت رسیده و ثبت موسسه در یک نوبت چاپی می باشد.

روزنامه کثیر الانتشار موسسه غیر تجاری

انتخاب روزنامه کثیر الانتشار موسسه غیر تجاری در موارد که موضوع مجوزی باشد توسط ارگان صادر کننده مجوز انتخاب می شود. لازم به ذکر است که چاپ روزنامه کثیرالانتشار تاسیس اجباری می باشد.

در روزنامه کثیر الانتشار موسسات موارد از قبیل دعوت شرکاء و کلیه امور مربوط به ثبت و تغییرات به چاپ می رسد. لازم به ذکر می باشد که تغییرات موسسات به صورت اختیاری در روزنامه های کثیر الانتشار به چاپ می رسد.

مدت فعالیت موسسه غیر تجاری می تواند به صورت محدود و یا نامحدود باشد که این مورد به موضوع فعالیت موسسه و مجوزی که اخذ شده است دارد. به طور مثال موسساتی که برای انجام پروژه ای خاص تاسیس می گردند، عمدتاً به صورت محدود و مطابق زمانی که در اساسنامه تعیین شده است، به انجام فعالیت می پردازند اما عمده موسسات به صورت نامحدود تاسیس می شوند.

مدت فعالیت موسساتی که مجوزی هستند در صورت عدم تمدید مجوز عمر موسسه به پایان می رسد. در نتیجه نسبت به تمدید مجوز در زمان های اعلام شده حتماً باید اقدامات لازم انجام گردد.

سال مالی اکثر موسسات از اول فروردین تا آخر اسفند ماه می باشد. در بعضی از موسسات به علت شروع سال مالی متفاوت سال مالی متفاوتی برای آنها در نظر گرفته می شود و درصورتی که موسسه سال خود را میلادی انتخاب کند سال مالی موسسه بر اساس سال مالی میلادی می باشد.

لازم به ذکر است که در موسسات آموزشی بنا به مجوز اخذ شده احتمال شروع سال مالی از اول مهر ماه و پایان سال مالی آخر شهریور ماه می باشد.

سال مالی موسسات جهت ارائه اظهارنامه مالیاتی بسیار دارای اهمیت می باشد و همچنین اخذ دفاتر پلمپ موسسه بنا به سال مالی اقدام می شود.

موسسات غیر تجاری یا توسط مجمع موسسین تاسیس می گردد و یا توسط هیات امناء و در هر دو صورت می بایست حداقل دو نفر شخصیت حقیقی و یا حقوقی مدیریت موسسه را قبول کنند. در موسسات غیر تجاری می توان مدیران را خارج از شرکاء انتخاب نمود.

در بعضی از ساختار های حقوقی غیرشرکتی، وظایف هیئت مدیره را هیئت امناء بر عهده دارند. مدیران موسسات می توانند برای مدتی محدود و یا نامحدود منصوب گردند و حدود اختیارات و وظایف آنان مطابق با اساسنامه می باشد. وظایفی از قبیل

 • اتخاذ تصمیمات وتصویب آن ها در جهت حفظ منافع موسسه
 • بررسی عملکرد مدیر عامل
 • گزارش عملکرد سازمان
 • تهیه و ارائه چشم انداز سازمانی

هیئت مدیره باید حداقل یک نفر شخص حقیقی را به مدیریت عاملی موسسه برگزیند و مدت تصدی و حق الزحمه و حدود اختیارات او را تعیین نماید. همچنین می تواند در هر زمان که صلاح بداند وی را عزل نماید.

مدیر عامل می تواند همزمان عضو هیئت مدیره نیز باشد اما دوره مدیریتی او نمی تواند از مدت عضویتش در هیئت مدیره بیشتر باشد. همچنین تنها درصورتی می تواند رئیس هیئت مدیره نیز باشد که سه چهارم آراء حاضرین در جلسه هیئت مدیره موافق این تصمیم باشند.

وجود بازرس در موسسات غیر تجاری الزامی نیست اما مدیریت مالی در موسسات آنقدر اهمیت دارد که اکثر موسسات ترجیح می دهند برای خود بازرس قانونی تعیین کنند.

هیئت مدیره هر ساله یک یا چند بازرس انتخاب می کند تا صحت صورت دارایی ها، صورتحساب های دوره ای عملکرد، حساب سود و زیان و موارد مالی دیگر را بررسی و گزارشی از آن ها را به مجمع عمومی تسلیم نمایند.

اعضاء هیئت مدیره در اولین جلسه خود از بین اعضاء یک نفر را به عنوان خزانه دار انتخاب نموده و حدود اختیاراتش را مطابق با اساسنامه موسسه تعیین می کند.

در موسسات غیرتجاری کلیه اسناد و اوراق بهادار و تعهدآور موسسه با وجود امضاء خزانه دار معتبر خواهد بود و درصورتی که خزانه غایب باشد، رئیس هیئت مدیره یا نائب رئیس حق استفاده از مهر موسسه را به نیابت از وی دارند.

جلسات هیئت مدیره در موسسات غیرتجاری با حضور اکثریت اعضاء جنبه رسمی پیدا کرده و تمامی تصمیمات آن با اکثریت آراء رسمیت می یابد.

شرایط اعضاء هیات مدیره موسسه غیر تجاری

در موسسات غیر تجاری می بایست حداقل ۲ عضو هیات مدیره حقیقی و یا حقوقی داشته باشیم که دارای شرایط زیر باشد و در ضمن اعضای هیئت مدیره یا هیئت امناء به عنوان اصلی ترین رکن اداره کننده موسسه، می بایست سوابق تحصیلی مرتبط با موضوع فعالیت موسسه را دارا باشند.

 • دارای سمت های دولتی نباشند.
 • حداقل سن افراد اعضاء هیئت مدیره ۱۸ سال می باشد.
 • مدیر عامل نمی تواند در شرکت دیگری مدیر عامل باشد.
 • اعضاء هیئت مدیره می بایست حداقل دارای یک سهم باشند.
 • مدیر عامل می تواند خارج از سهامداران باشد.

سمت های اعضاء هیات مدیره موسسه غیر تجاری

سمت های زیر اجباراً در اولین جلسه موسسه باید انتخاب شوند:

 1. مدیر عامل.
 2. رئیس هیات مدیره.
 3. عضو هیات مدیره که می تواند مدیر عامل شرکت باشد.

در این زمینه می توانید به مقاله هیئت مدیره کلیه شخصیت های حقوقی مراجعه کنید: هیئت مدیره شخصیت حقوقی

نکته: در موسسات غیر تجاری امکان وجود بازرس, خزانه دار و منشی به صورت اختیاری و در صورت پیش بینی در اساسنامه وجود دارد.

نحوه ثبت موسسه غیر تجاری

در اولین مرحله برای تاسیس موسسه غیرتجاری باید انتفاعی و یا غیر انتفاعی بودن آن را مشخص نمایید. درصورت مجوزی بودن موضوع فعالیت، مجوز های لازم را اخذ نموده، سپس تعیین نام موسسه خود را انجام دهید. در این میان توجه داشته باشید که از تکراری بودن نام انتخابی اجتناب ورزید.

درصورت مورد تایید واقع شدن یکی از اسامی پیشنهادی شما، می بایست اوراق قانونی شرکت مطابق قانون تجارت تنظیم گردند و اعضاء تمامی اوراق را امضاء نمایند. کلیه اسناد و ضمیمه ها را در پاکت مخصوص پستی به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایید.

نحوه ثبت موسسه

کارشناسان مربوطه پس از بررسی مدارک ارسالی، درصورت نبود نقص و اشتباه پرونده شما را تایید می کنند. در این مرحله می توانید نسبت به تحویل اوراق ثبت و انتشار آگهی تاسیس موسسه غیر تجاری در روزنامه رسمی کشور اقدام نموده و ثبت موسسه خود را به اتمام رسانید.

مدارک ثبت موسسه غیر تجاری

مدارک ثبت موسسه غیر تجاری در ایران به دو دسته اوراق ثبت موسسه و مدارک مورد نیاز ثبت موسسه که برای اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری ارسال می شود تقسیم بندی می شود که در زیر هر دو مورد را به صورت کامل و جامع توضیح می دهیم.

مدارک ثبت موسسه

اوراقی که در موسسات غیر تجاری یکسان می باشد به شرح زیر می باشد:

 • رسید پذیرش اینترنتی
 • ابلاغیه تائید نام
 • اساسنامه موسسه غیر تجاری
 • تقاضانامه تاسیس موسسه غیر تجاری
 • مجمع عمومی موسسین موسسه غیر تجاری
 • هیئت مدیره یا هیئت امناء موسسات غیر تجاری
 • اخذ مجوز در صورت مجوزی بدون موضوع فعالیت موسسه

مدارک تاسیس موسسه غیر تجاری به شرح زیر می باشد:

 1. مدارک هویتی شرکاء در زمان تاسیس (شناسنامه و کارت ملی یا کارت هوشمند).
 2. مدارک هویتی اعضاء هیئت مدیره یا هیئت امناء درصورتی که هیئت مدیره خارج از شرکاء باشند.
 3. مدارک هویتی بازرس یا بازرسین و خزانه دار در صورت وجود.
 4. درصورتی که شریکی حقوقی باشد اوراق شخصیت حقوقی که دارای اعتبار و تمدید شده باشد به همراه معرفی نامه شخصیت حقوقی برای نماینده خود که دارای شماره و تاریخ اعتبار باشد.
 5. کد فراگیر درصورتی که شریک یا عضو هیئت مدیره فرد غیر ایرانی باشد.
 6. امضاء وکالتنامه وکیل درصورتی که پرونده تاسیس موسسه توسط وکیل انجام شود.
 7. ارائه مجوز درصورتی که موضوع فعالیت موسسه مجوزی باشد.
 8. افتتاح حساب بانکی و پرداخت های قانونی قبل از ثبت موسسه و ارائه شماره شباء.
 9. گواهی عدم سوء پیشینه و اقرارنامه اعضاء هیئت مدیره موسسه غیر تجاری.
 10. اعلام کد پستی معتبر اداری و یا تجاری جهت اقامتگاه موسسه غیر تجاری.
 11. اعلام کد پستی معتبر جهت اعلام آدرس شرکاء و اعضاء هیات مدیره و بازرسین موسسه غیر تجاری.
 12. اعلام شماره تماس همراه به نام اعضاء هیئت مدیره یا هیئت امناء موسسه غیر تجاری.

اوراق ثبت موسسه غیر تجاری

با توجه به خواسته شرکاء و اعضاء موسسه کلیه اوراق ثبت موسسه غیر تجاری را موسسه ثبتی ذهن ناب به صورت اختصاصی و جامع ثبت می کند به گونه ای که کاملاً با مقررات قانون تجارت همخوانی داشته باشد و در آینده باعث بروز مشکلی نشود و تمام موارد را لحاظ می کند.

اوراق قانونی موسسه غیر تجاری

موسسات غیرتجاری برای تاسیس احتیاج به اوراقی دارد که می بایست بعد از تکمیل مدارک ثبت موسسه غیرتجاری به امضاء شرکاء و اعضاء رسیده باشد و به شرح زیر می باشد :

 • تقاضانامه موسسات غیرتجاری.
 • اساسنامه موسسات غیرتجاری.
 • صورتجلسه مجمع عمومی موسسین موسسات غیرتجاری.
 • صورتجلسه هیات مدیره یا هیات امناء.
 • اقرارنامه مدیران.
 • در صورت مجوزی بودن مجوز اخذ شده.

این اوراق برای موسسات غیر تجاری متقاوت می باشد و رویه ثابتی برای کلیه موسسات غیر تجاری ندارد.

درصورتی که موسسه توسط ارگانی مجوز داشته باشد اساسنامه را می بایست به تائید سازمان و یا ارگان صادر کننده مجوز برسانیم و در بعضی موارد اساسنامه توسط ارگان و یا سازمان صادر کننده جواز تنظیم می شود.

وظایف مجمع عمومی مؤسس موسسات غیر تجاری در زمان تاسیس

وظایف مجمع موسسین به شرح زیر می باشد:

 • رسیدگی به گزارش مؤسسین و تصویب آن.
 • تصویب طرح اساسنامه موسسه غیرتجاری و در صورت لزوم اصلاح آن.
 • انتخاب اولین مدیران موسسه غیرتجاری.
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای شرکاء تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد‌ شد.

نکته: گزارش مؤسسین باید حداقل پنج روز قبل از تشکیل مجمع عمومی مؤسس در محلی که در آگهی دعوت مجمع تعیین شده است آماده باشد.

هزینه ثبت موسسه غیر تجاری

هزینه ثبت موسسه غیر تجاری در ایران به دو دسته هزینه های اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری و هزینه های جاری ثبت موسسه غیر تجاری می باشد.

هزینه ثبت موسسه

هزینه های اداری ثبت موسسه غیر تجاری در ایران به شرح زیر می باشد:

 • تهیه پاک پستی جهت ارسال اوراق به اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری
 • هزینه ارسال اوراق از اداره پست به اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری
 • تهیه پوشه در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری جهت تحویل به کارشناس اداره
 • پرداخت حق الثبت تاسیس به نسبت سرمایه
 • پرداخت روزنامه رسمی تاسیس که حداقل ۲ کادر با هزینه ثابت می باشد
 • پرداخت روزنامه کثیر الانتشار تاسیس که حداقل ۲ کادر با هزینه های متغییر و اختیاری می باشد.
 • پرداخت هزینه پلمپ دفاتر موسسه غیر تجاری

هزینه های جاری ثبت موسسه غیر تجاری با توجه به امور محول شده به موسسه خدمات اداری ثبت روز متغیر می باشد. لازم به ذکر است تمامی مواردی را که توضیح داده ایم توسط موسسه پیش خواهد رفت و متقاضی نیازی ندارد که وقت و زمان خود را صرف این موارد کند. هزینه های جاری ثبت موسسات به شرح زیر می باشد:

 1. تنظیم کلیه اوراق قانونی موسسات غیر تجاری به صورت تخصصی
 2. ثبت کلیه اوراق تنظیم شده موسسه غیر تجاری
 3. وکالت پرونده ثبت موسسه غیر تجاری
 4. تحویل اوراق موسسه از اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری
 5. به اتمام رساندن پروسه تاسیس موسسه غیر تجاری

بعد از ثبت موسسه غیر تجاری ظرف مدت ۱۰ روز کاری باید هزینه روزنامه ها پرداخت شود و بعد از این زمان باید ظرف مدت ۲۰ روز پلمپ دفاتر را اخذ کرد و همچنین ظرف مدت ۲ ماه برای اخذ کد اقتصادی اقدام نمود.

سامانه ثبت موسسه

سامانه ثبت موسسه انتقاعی و یا غیر انتفاعی به ۳ دسته تقسیم می شوند که مراکز و سامانه های مختلفی جهت ثبت دارند که آن را تشریح می دهیم:

 1. سامانه ثبت موسسه و تشکلات در تهران اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری تهران می باشد.
 2. سامانه ثبت موسسه و تشکل ها در شهرستان ها اداره ثبت مرکز استان می باشد.
 3. ثبت موسسات و تشکلاتی که در خارج از کشور به ثبت رسیده باشند فقط در تهران اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری تهران می باشد.

سامانه ثبت موسسه

نکته مهم: موسسات غیر تجاری که خارج از ایران فعالیت داشته باشند می بایست کلیه اوراق ثبتی خود را به زبان فارسی تنظیم کنند.

نحوه محاسبه مالیات موسسات غیر تجاری

نحوه حساب مالیات موسسات غیر تجاری مختلف است. مؤسسات بايستی هر ساله دفاتر قانونی (دفتر روزنامه و دفتر كل) تهيه و نسبت به پلمپ آن اقدام  نموده و حساب‌ های خود را در آن درج نمايند.

سخن پایانی در مورد ثبت موسسات غیر تجاری

باید اشاره کنیم که، مراحل ثبت مؤسسه و ارائه مدارک از طریق سامانه اینترنتی ثبت شرکت ها نیز ممکن می باشد و بعد از پایان مراحل ثبت و گذشت مدت زمان های مقرر قانونی، مراتب کار در دفتر ویژه ثبت درج شده و یک برگه تایید رسمی مبتنی بر قبول ثبت موسسه به دست درخواست کننده می رسد.

درضمن باید خلاصه این موارد و مشخصات کامل مؤسسه (مشخصات اعضاء، موضوع، نام، آدرس، میزان سرمایه) به وسیله درخواست کننده بایست در روزنامه رسمی کشور در یک نوبت چاپ و منتشر گردد.

لازم به ذکر است که هزینه ثبت موسسه غیرتجاری به صورت پلکانی و بعد از انجام پرونده و تکمیل مدارک ثبت موسسه غیرتجاری از متقاضی اخذ می گردد.

انتخاب مدیران در مؤسسات غیر تجاری بر عهده مجمع عمومی موسس می باشد و هر یک از آن ها نیز به میزان سرمایه خود دارای مسئولیت کیفری می باشند.

راه ارتباطی با موسسه ثبتی ذهن ناب

درصورتی که تمایل به تاسیس موسسه غیرتجاری دارید و این افتخار را می خواهید به موسسه ثبتی ذهن ناب بدهید, فرم زیر را پیرینت گرفته و تکمیل کنید و با مدارک هویتی شرکاء و اعضاء هیات مدیره و بازرسین برای موسسه توسط ایمیل یا فایل ضمیمه زیر ارسال کنید تا در سریعترین زمان و بهترین کیفیت موسسه شما به ثبت برسد.

فرم ثبت موسسه غیر تجاری

برای اطلاع از هزینه ثبت موسسه غیرتجاری بعد از تکمیل و ارسال فرم فوق حتماً با موسسه ثبتی ذهن ناب تماس حاصل فرمایید تا تفاوت را احساس کنید.

توجه داشته باشید کلیه زمان در نظر گرفته برای موسسه غیر تجاری زمانی بین ۷ الی ۱۵ روز کاری انجام می باشد و هیچ فرقی ندارد که چه تعداد عضو, چه مقدار سرمایه, چه مقدار سهم الشرکه و چه تعداد شریک داشته باشد و در تمامی موارد هزینه تاسیس موسسه غیرتجاری یکسان می باشد.

این زمان از تحویل و تکمیل مدارک ثبت موسسه غیرتجاری و صورتجلسه مهر و امضاء شده به موسسه حساب می شود.

موسسه ثبتی ذهن ناب پیشرو در امور ثبتی

اولین در بهترین ها هستیم.

ثبت موسسه غیرتجاری را با ما تجربه و تغییرات را به ما بسپارید.

فاصله ما تا شما یک کلیک می باشد.

لطفاً فرم ثبت موسسه غیر تجاری زیر را تکمیل و ارسال فرمائید:

[iphorm id=”3″ name=”فرم تاسیس شخصیت حقوقی”]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید