کد فراگیر اتباع خارجی – نحوه دریافت کد فراگیر برای افراد حقیقی و حقوقی

اخذ کد فراگیر اشخاص خارجی

تمامی اشخاص حقیقی خارجی که در کشور ما ایران مشغول فعالیت می باشند و یا تصمیم به سکونت، تحصیل و کار در ایران را دارند، به کدی به نام کد فراگیر و یا فیدا کد نیازمند می باشند (دریافت کد فراگیر) تا قادر باشند که امورات اداری خود را با استفاده از این کد انجام دهند.

جهت انجام چه کارهایی به دریافت کد فراگیر ویژه افراد حقیقی احتیاج است؟

جهت افتتاح حساب بانکی در ایران ، ثبت شرکت در ایران، دریافت گواهینامه، ارسال لیست حقوق، ثبت نام کردن در بیمه تامین اجتماعی، ثبت نام در کنکور، پیگیری امور بانکی و کلاً پیگیری کلیه امورات اداری، اشخاص حقیقی باید کد فراگیر ویژه اشخاص حقیقی را دریافت نمایند. (به جز ثبت نام در سازمان امور مالیاتی کشور که آن هم یک کد فراگیر دیگر به نام کد فراگیر مالیاتی می باشد)

دریافت کد فراگیر

به کدام بانک ها می توان کد فراگیر را ارائه کرد؟

تمامی بانک هایی که کد درخواست می نمایند، منظورشان همین کد می باشد و شما می توانید کد فراگیر خود را به تمامی بانک های دولتی خصوصی مانند بانک ملی، بانک ملت، بانک تجارت، بانک صادرات و هر بانک دیگری که از شما کد درخواست نموده است، ارائه نمایید و همین طور بعد از اخذ کد شما می توانید عابر بانک ایرانی نیز دریافت نمایید.

نکته: برای انجام کلیه اموری که در بالا ذکر شد نیازی به دریافت کد فراگیر جداگانه نمی باشد و با یک کد فراگیر می توان کلیه امور ذکر شده در فوق را انجام داد.

کد فراگیر را برای اتباع کدام کشورها صادر می کنند؟

کلیه اشخاص حقیقی که در ایران مشغول زندگی و یا فعالیت می باشند مانند اتباع افغانی، اتباع کره ای، اتباع چینی، اتباع پاکستانی، اتباع هندی، اتباع ترکیه ای، اتباع آلمانی، اتباع سوئدی، اتباع لبنانی، اتباع عراقی، اتباع بحرینی، اتباع همه کشور ها می توانند برای برای انجام امور اداری خود در ایران کد فراگیر اخذ کنند.

آیا برای یک خانواده می توان یک کد فراگیر دریافت کرد؟

پاسخ این پرسش منفی می باشد، هر شخص خارجی اگر می خواهد یکی از امور ذکر شده در بالا را انجام دهد یا سازمانی در ایران از او کد فراگیر درخواست کرده است باید شخصا اقدام به دریافت کد فراگیر کند.

به عنوان مثال یک خانواده سه نفر باید سه کد فراگیر مجزا برای هر یک از افراد خانواده دریافت کنند.

چه مدت زمان از لحظه ثبت نام تا دریافت کد اختصاصی طول می کشد؟

برای این کار تقریباً می توان گفت که 24 تا 72 ساعت زمان نیاز می باشد.

نکته: در بیشتر مواقعی که فرد در ساعات اداری درخواست خود را داده باشد، در همان روز می تواند کدفراگیر دریافت نمیاد.

افراد می توانند به صورت شبانه روزی درخواست خود را به صورت آنلاین وارد سایت کنند ولی باید دقت داشته باشید که روند پیگیری پرونده شما در روزها و ساعات اداری به وقت ایران انجام می گردد.

مدارک اخذ کد فراگیر

شما برای در خواست دریافت کد فراگیر، باید یک اسکن واضح یا عکس واضح و با کیفیت گرفته شده به وسیله موبایل خود از صفحه نخست پاسپورت (آن صفحه ای که دارای مشخصات و عکس درخواست کننده می باشد) را در زمان تکمیل فرم انتخاب و ارسال کنید.

درصورتی که می خواهید به وسیله موبایل خود عکس بگیرید، به این مسئله دقت داشته باشید که بایست از نورهای مصنوعی (مانند فلاش) یا قرار گرفتن زیر لامپ های مهتابی خودداری نمایید چون مدارک ارسالی غیرقابل قبول خواهد بود. بنابراین عکس برداری از گذرنامه را در یک محیط با نور طبیعی مناسب انجام بدهید.

مدارک کد فراگیر افراد زیر ۱۸ سال

اتباع خارجی که سن آن ها کمتر از 18 سال می باشد و به صورت انفرادی گذرنامه ندارند (مثل فرزندان) که مشخصات این افراد در گذرنامه قیم آن ها (مانند پدرو مادر) ثبت شده است یا اتباعی که مشخصات آن ها در گذرنامه همسر ثبت شده است، درصورتی که نیاز به دریافت کد فراگیر داشته باشند در زمان ثبت درخواست به غیر از ارسال آن صفحه از گذرنامه که مشخصات و عکس درخواست کننده در آن قید شده است، باید صفحه اصلی گذرنامه که مشخصات قیم قانونی در آن وجود دارد را هم ارسال کنند.

اتباع خارجی که کارت آمایش دارند؛ شماره اختصاصی درج شده بر روی کارت وی، به عنوان کد فراگیر قابل استفاده است. بنابراین از ثبت درخواست و بارگذاری کارت آمایش اجتناب نمایند.

هزینه ثبت نام و دریافت کد فراگیر

میزان هزینه دریافت کدفراگیر عمومی (به جز مالیاتی) در سال ۱۴۰۰ مبلغ ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰ هزار ریال می باشد.

میزان هزینه دریافت کد فراگیر مالیاتی که تنها مخصوص ارائه به سازمان امور مالیاتی کشور، ثبت واردات و صادرات کالاها و ارائه فاکتور رسمی می باشد در سال 1398 مبلغ دو میلیون ریال می باشد که شما می توانید بعد از تکمیل نمودن درخواشت از طریق اینترنتی و به صورت کاملا امن به وسیله تمامی کارت های بانکی عضو شتاب آن را پرداخت کنید.

ثبت نام و دریافت کد فراگیر اشخاص حقیقی

جهت ثبت نام و اخذ کد فراگیر از طریق همین سامانه بالای صفحه بخش ثبت درخواشت را انتخاب نموده (یا به وسیله دکمه سبز رنگی که در پایین قرار داده شده است) درخواست خود را ثبت کنید و مدارک درخواست شده را آپلود کنید و بعد از تکمیل ثبت نام و صدور کد، کد فراگیر شما به به شماره موبایلی که در فرم ثبت نام وارد می نمایند پیامک می گردد.

مراحل ثبت نام کد فراگیر در سامانه

باید دقت کنید که درمراحل ثبت نام یک شماره تلفن همراه از شما درخواست خواهد شد که باید در دسترس ترین شماره همراه را درج کنید تا از پیامک های ارسالی سامانه اطلاع پیدا کنید. درصورتی که ثبت نام خود را به وسیله دوست، آشنا، اقوام یا کافی نت انجام می دهید باید آن ها درخواست نمایید که شماره موبایل شما را در سامانه درج کنند.

اتباعی که ثبت درخواست خود را در خارج از ایران صورت می دهند باید دقت داشته باشند که پیام های سامانه به شماره های بین المللی ارسال نخواهد گشت و درصورتی که می خواهید از اطلاع رسانی پیامکی برخوردار گردید باید شماره موبایل یکی از آشنایان حاضر در کشور ایران را زمان ثبت درخواست وارد کرده و از طریق وی از پیامک های سامانه اطلاع پیدا کنید. (همچنین توجه داشته باشید که از طریق کد رهگیری که در انتهای ثبت درخواست دریافت می نمایید هم می توانید روند کار را پیگیری نمایید.)

کدفراگیر با شناسه فراگیر فرقی دارد یا نه؟

پاسخ این پرسش مثبت می باشد کد فراگیر با شناسه فراگیر متفاوت می باشد و تعداد ارقام آن ها نیز با هم فرق می کند. دقت داشته باشید که اعداد 16 رقمی شناسه فراگیر نام دارد و از طریق سامانه قابل درخواست و پیگیری نیست. این سامانه مخصوص درخواست و پیگیری کد فراگیر اتباع خارحی است بنابراین باید از ثبت درخواست برای دریافت شناسه فراگیر 16 رقمی پرهیز گردد.

[iphorm id=”9″ name=”کد فراگیر”]