ثبت برند در مشهد – نحوه ثبت لوگو و علامت تجاری در مشهد

ثبت برند در مشهد چگونه است؟ بهترین راه برای ثبت علامت تجاری در مشهد کدام است؟ هزینه ثبت برند در مشهد چقدر است؟ مدارک ثبت برند در مشهد چه می باشد؟ استعلام ثبت برند در مشهد چطور انجام می شود؟ ثبت برند تجاری در مشهد چگونه است؟ و سوالات زیادی که همیشه ذهن متقاضیان ثبت برند در مشهد را به خود مشغول کرده است. با مطالعه این مقاله به پاسخ تمامی سوالات خود خواهید رسید.

مشهد مرکز استان خراسان رضوی در شمال شرقی استان و ایران و در فاصله ی ۸۹۲ کیلومتری تهران واقع شده است. مشهد به عنوان دومین کلان شهر پرجمعیت کشور و همچنین بزرگترین شهر مذهبی جهان در سطح بین المللی مطرح است که به دلیل ویژگی‌های منطقه ای و به مثابه قطبی زیارتی، اقتصادی و تجاری این شهر همواره شاهد افزایش جمعیت در خود بوده است. ما در این مقاله بر آن هستیم که ثبت برند در مشهد را به طور کامل شرح دهیم.

از صنایع دستی و سوغاتی های بی نظیر شهر مشهد می توان به زیورآلات با سنگ عقیق  فیروزه، چرم های خوش دوخت و زعفران خوش طعم اشاره نمود.

کلان شهر مشهد از نظر فعالیت های اقتصادی دارای اهمیت بسیاری می باشد و با توجه به افزایش اهمیت برندها در فعالیت های اقتصادی و تجاری و رقابت در میان شرکت های تجاری رقیب، با ثبت برند در شهر مشهد می توانید شهرت و اعتبار ارزشمندی را در حوزه خود ایجاد نموده.

ثبت برند در مشهد

مزایا و اهمیت ثبت برند در مشهد

با وجود این که ثبت برند هیچگونه الزام قانونی ندارد اما تعداد زیادی از شرکت ها به دلیل عدم ثبت علامت تجاری در مشهد، محصولاتشان مورد سوء استفاده قرار گرفته است. 

بنابراین, این عمل را نباید یک هزینه اضافی تلقی نمود. پس اولین مزیت ثبت برند در مشهد جلوگیری از سودجویی افراد از محصولات شخصیت های حقیقی و حقوقی می باشد. ثبت برند و علامت تجاری در مشهد با ایجاد هویت برای محصولات و خدمات ما، موجب به خاطر سپاری بهتر شرکت ما در ذهن مشتریان می گردد.

با ثبت برند فعالیت های شما جنبه قانونی پیدا می کند و ادارات و همچنین بانک ها و موسسات با اطمینان بیشتری امکان دریافت وام و تسهیلات را برای شما فراهم می نمایند.

ثبت برند در مشهد از طریق احداث نمایندگی نوعی کسب درآمد مستقل به حساب می آید و شما با اعطاء حق امتیاز برند خود به شرکت های دیگر علاوه بر کسب درآمد، به شهرت بیشتری برسید.

در دنیای امروز جهت رسیدن به سود بالا و موفقیت در امور مربوط به کالا و خدمات، تنها کیفیت مهم نیست. در حال حاضر افراد اکثر خریدهای خود را به صورت اینترنتی انجام می دهند و بازاریابی بیش از پیش اهمیت پیدا می کند.

برند با ایجاد وجه حقوقی برای شما، به آسانی محصول شما را از سایر محصولات متمایز ساخته و موجب اطمینان و اعتماد هر چه بیشتر مشتریان شما می گردد.

مزایای موردی ثبت برند در مشهد

از دیگر مزایا ثبت برند در مشهد می توان به نکات زیر اشاره نمود:

 • ضمانت تشخیص متمایز نمودن محصولات یک شرکت از یکدیگر.
 • منبع مستقیم درآمد از محل حق امتیاز هاست.
 • از موارد الزامی موافقت نامه های اعطاء نمایندگی های داخلی و خارجی است.
 • می تواند برای سهامداران ایجاد ارزش افزوده سهام نموده و به تبع آن موجب افزایش درآمد شرکت گردد.
 • علامت تجاری قابل انتقال است و می توان آن را انتقال داد.
 • ممکن است برای دریافت وام نیز مفید باشد.

مزایای ثبت برند در مشهد

مراحل ثبت برند در مشهد

اولین مرحله پس از انتخاب نام برند، ثبت نام در سامانه اداره مالکیت معنوی می باشد.

پس از ثبت نمودن اطلاعات خود و دریافت رمز عبور خود، اقرارنامه را از سایت دریافت نموده و به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه نمایید. مطابق گواهی امضاء انجام شده، تایید حساب کاربری خود را انجام دهید. گزینه ثبت اظهارنامه الکترونیکی را انتخاب نموده و مشخصات متقاضی ثبت برند، برند و لوگو انتخابی، کالا و خدمات را ثبت نموده و مدارک لازم را بارگذاری نمایید.

وارد صفحه پرداخت هزینه ثبت در برند در مشهد شده و مبلغ ذکر شده را پرداخت کنید. بعد از پایان این مرحله باید منتظر بررسی کارشناسان اداره بمانید.

چنانچه کلیه اطلاعات به درستی وارد گردیده باشد و نقصی در پرونده وجود نداشته باشد، پس از طی مدت دو الی سه ماه می توانید آگهی درخواست ثبت برند خود را به روزنامه رسمی درخواست دهید.

پس از آگهی شدن روزنامه رسمی نوبت اول، نوبت به پرداخت حق الثبت شما می رسد. یک ماه الی یک ماه و نیم پس از پرداخت حق الثبت علامت تجاری، هزینه آگهی روزنامه رسمی نوبت دوم خود را واریز نموده و پس از دریافت آن، با در دست داشتن مدارک مربوطه به اداره مالکیت معنوی مراجعه نموده و تصدیق برند خود را برای ده سال اخذ نمایید.

تمام موارد ذکر شده در مراحل ثبت برند در مشهد در مطلب ثبت برند توضیح کامل داده شده است.

گام های ۱۰ گانه ثبت برند در مشهد

در ادامه به مراحل و گام های ثبت برند در مشهد می پردازیم.

 1. تعیین نام مناسب برای علامت تجاری و برند خود در مشهد.
 2. استعلام نام انتخابی برای اطمینان از به ثبت نرسیدن آن.
 3. ثبت نام در سامانه اداره علامت تجاری.
 4. مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی و دریافت گواهی امضاء جهت تایید حساب کابری.
 5. تایید اطلاعات حساب کاربری با توجه به برگه دریافتی از دفترخانه اسناد رسمی.
 6. ثبت اظهارنامه برند. در این مرحله می بایست نام برند، مشخصات لوگو، طبقات و ضمائم بارگذاری شود.
 7. پرداخت هزینه اظهارنامه ثبت علامت تجاری.
 8. بررسی اظهارنامه مذکور توسط کارشناسان و مدیر اداره علائم تجاری تهران.
 9. تایید مسئولین مربوطه در اداره مالکیت معنوی و پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول و حق الثبت برند و روزنامه رسمی نوبت دوم  و در نهایت تحویل گواهینامه ثبت علامت تجاری از اداره مالکیت معنوی تهران.
 10. چنانچه برند رد مشروط شده باشد: برطرف کردن ایرادات و بارگذاری مجدد در سامانه تا رسیدن به گام نهم.

نکته: چنانچه برند شما رد شده باشد، می بایست در نام یا لوگو خود تجدید نظر کرده و یک علامت تجاری دیگر را به ثبت برسانید.

استعلام برند در مشهد

استعلام ثبت برند در مشهد

هوشمندانه ترین کار ممکن قبل از ثبت هر نوع برند در مشهد، استعلام برند مورد نظر می باشد و با این کار تا حدودی از تایید علامت تجاری خود توسط مراجع اطمینان حاصل می کنیم. استعلام ثبت برند در مشهد کمک شایانی به ما می کند تا بتوانیم ثبت برندمان را با هزینه و زمان بسیار کمتری به انجام برسانیم.

برای استعلام ثبت برند در مشهد می توانید با وارد شدن به صفحه اصلی اداره علامت تجاری با کلیک بر روی گزینه جستجو در بانک مالکیت صنعتی، گزینه علامت را انتخاب نمایید.

در این قسمت کلمه مورد نظررا درج کرده و طبقات خود را انتخاب نمایید. پس از انتخاب گزینه جستجو، تمامی علامت هایی که برای شما به نمایش در می آید قبلاً به ثبت رسیده اند و شما نمی توانید مجدداً آن ها را ثبت کنید.

ثبت اضافه کالا و طبقات برند در مشهد

کسب و کارها پس از مدتی فعالیت، رشد و توسعه می یابند و تمایل دارند در موارد دیگر نیز علامت تجاری آن ها مورد حمایت قانون قرار بگیرد. برای اضافه نمودن کالا و طبقات به برند ثبت شده، چنانچه در ابتدا برند به صورت دستی ثبت شده باشد، قبل از انجام امور سیستمی ابتدا به صورت حضوری، اطلاعات پرونده قبلی خود را تکمیل نموده و با شماره اظهارنامه اینترنتی و رمز دریافت شده، اقدامات سیستمی را انجام دهید.

برای ثبت سیستمی اضافه کالا و طبقه برند در پورتال اداره مالکیت معنوی گزینه ثبت اظهارنامه علامت و سپس میخواهم یک اظهارنامه اضافه کالا – خدمات ثبت کنم را انتخاب نمایید. باقی مراحل همانند ثبت علامت تجاری انجام می شود.

این مطلب را مطالعه کنید: طبقات برند و علامت تجاری

خرید و فروش برند در مشهد

علامت تجاری ثبت شده قابلیت نقل و انتقال یا خرید و فروش دارد و این امر به دو صورت امکان پذیر می باشد:

 • نقل و انتقال قهری برند در مشهد: انتقال برند بدون دخالت و اراده صاحب علامت تجاری.
 • نقل و انتقال اختیاری برند در مشهد: انتقال برند به اختیار و اراده صاحب علامت تجاری.

یکی از شروط مهم که باید هنگام نقل و انتقال به آن توجه داشت این است که باید در همان طبقه و کالا صورت بگیرد. یعنی اگر برند شما مربوط به زعفران است، این خریدو فروش باعث تغییر طبقات و کالاهای شما نمی شود و صرفاً دارندگان آن تغییر می کنند.

جهت نقل و انتقال علامت تجاری مالک جدید و قدیمی به دفتر خانه اسناد رسمی مراجعه نموده و دفترخانه پس از استعلام ثبت برند در مشهد که بعد از استعلام  برند ثبت شده و صحت نام تجاری مورد نظر، صلحنامه انتقال قطعی نام تجاری را تنظیم نموده و در اختیار هر دو شخص قرار می دهد. پس از به چاپ رسیدن آگهی نقل و انتقال در روزنامه رسمی کشور کار نقل و انتقال علامت به صورت کامل به پایان می رسد.

مدت زمان اعتبار برند در مشهد

مدت زمان اعتبار برند ده سال تعیین شده است و این تاریخ از زمان تسلیم اظهارنامه محاسبه می شود. علامت تجاری ثبت شده در طول این مدت مورد حمایت قانونی اداره مالکیت صنعتی می باشد و درصورت وجود هرگونه سوءاستفاده از برند، می توان از طریق آن اقدام نمود.

درصورت اتمام این مدت، با تقاضا مجدد صاحب علامت، مجدداً برای ده سال دیگربه حالت انحصار باقی می ماند و چنانچه در این مدت درخواستی جهت تمدید علامت ارائه نشود، امکان درخواست آن ظرف مهلت ۶ ماه پس از اعتبار ثبت علامت، با پرداخت جریمه تاخیر به میزان نصف هزینه ثبت برند در مشهد وجود دارد.

مدارک لازم جهت ثبت برند در مشهد

مدارک ثبت برند در مشهد به دو نوع شخصیت حقیقی و حقوقی با برند های فارسی و لاتین تقسیم بندی می شود که برای تمام شهر های ایران عزیز یکسان می باشد.

این مطلب را مطالعه کنید: ثبت برند لاتین

مدارک ثبت برند در مشهد به صورت حقیقی

 • ارائه مدارک هویتی برابر اصل شده متقاضی و درصورتی که متقاضی غیرایرانی باشد، پاسپورت و کدفراگیر اخذ شده الزامی است.
 • کد پستی معتبر و یک ادرس ایمیل و یک خط موبایل به نام متقاضی.
 • مجوزی دال بر فعالیت در زمینه ثبت برند به نام متقاضی در مشهد: درصورت فارسی بودن علامت تجاری جواز کسب، جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و درصورت لاتین بودن علامت تجاری عضویت اتاق بازرگانی، کارت بازرگانی و یا Enamad سایت که مرتبط به رشته فعالیت و طبقه بندی علامت باشد.
 • درصورتی که برند به همراه لوگو ثبت گردد، برند در ابعاد ۱۰ در ۱۰ فایل Jpeg  
 • توصیف مختصر در مورد لوگو طراحی شده و اعلام طیف رنگ های به کار رفته در لوگو

مدارک ثبت برند در مشهد به صورت حقوقی

 • ارائه مدارک برابر اصل شده هویتی شخص صاحب امضاء شرکت
 • مدارک هویتی شخص حقوقی برابر اصل شده (اساسنامه، آگهی ثبتی آخرین تعیین سمت و حق امضاء که دارای اعتبار باشد)
 • مجوزی دال بر فعالیت در زمینه ثبت برند به نام متقاضی در مشهد: درصورت فارسی بودن علامت تجاری جواز کسب، جواز تاسیس، پروانه بهره برداری و در صورت لاتین بودن علامت تجاری عضویت اتاق بازرگانی، کارت بازرگانی و یا Enamad سایت که مرتبط به رشته فعالیت و طبقه بندی علامت باشد.
 • درصورتی که برند به همراه لوگو ثبت گردد، برند در ابعاد ۱۰ در ۱۰ فایل Jpeg که قابلیت تغییر سایز داشته باشد.
 • توصیف مختصر در مورد لوگو طراحی شده و اعلام طیف رنگ های به کار رفته در لوگو.

هزینه ثبت برند در مشهد

هزینه ثبت برند در مشهد

هزینه ثبت برند در مشهد در موسسه ثبت برند ذهن ناب می توانیم با افتخار اعلام کنیم که نه تنها هیچ تفاوتی با ثبت برند در تهران را از لحاظ قیمت ندارد بلکه مدیریت موسسه ذهن ناب امتیازاتی و مزایایی جهت اعتماد مشتریان ثبت برند و علامت تجاری در مشهد که به موسسه ثبت برند ذهن ناب داشته اند در نظر گرفته شده است.

 • ثبت نام شخص حقیقی یا حقوقی در سامانه مالکیت معنوی.
 • تنظیم و ثبت اظهارنامه علامت تجاری (۷ مورد)
 • ثبت برند و علامت تجاری (۱ مورد)
 • وکالت پرونده و پرداخت حق التمبر
 • پرداخت روزنامه رسمی نوبت اول و نوبت دوم ثبت برند و علامت تجاری که به صورت رنگی یا سیاه و سفید با توجه به تعداد کادر روزنامه اعلام هزینه می شود.
 • پرداخت حق الثبت برند و علامت تجاری که با توجه به طبقات برند مدنظر اعلام قیمت می شود.

این مطلب را مطالعه کنید :هزینه ثبت برند

آیا ثبت برند در مشهد دارای مالیات است؟

بسیاری از افراد مدتهاست که در تولید محصولات و ارائه خدمات خاصی فعالیت می کنند ولی به دلیل این که نگران هستند پس از ثبت برند در مشهد مشمول مالیات شوند، از این اقدام خودداری می کنند. 

اما باید بگوییم که خوشبختانه در ایران بر اساس قانون اداره مالکیت صنعتی، ثبت برند معاف از مالیات بوده و متقاضی هیچگونه مالیاتی در این خصوص پرداخت نخواهد کرد.

اداره ثبت علائم تجاری در مشهد

تنها مرکز مالکیت معنوی ایران در تهران واقع است و امور ثبت علامت تجاری را انجام می دهد. اداره ثبت علائم تجاری در مشهد شعبه نداشته و برای ثبت اظهارنامه برند تمام فرآیند به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد اما برای تشکیل پرونده و دریافت گواهی ثبت علامت تجاری و پیگیری های لازم باید حضوری اقدام شود. 

ثبت برند در مشهد

سخن پایانی در زمینه ثبت علامت در مشهد

درصورتی که تمایل به ثبت برند و علامت تجاری خود را از مشهد دارید و این افتخار را می خواهید به موسسه ثبتی ذهن ناب بدهید, فرم زیر را پرینت گرفته و تکمیل مدارک ثبت برند در مشهد را انجام دهید. توجه داشته باشید که قبل از ثبت برند تمامی استعلام ثبت برند مشهد به صورت رایگان انجام خواهد شد و هزینه ثبت برند در مشهد به صورت پیش فاکتور ارسال می شود.

فرم ثبت برند در مشهد

به همراه مدارک ثبت برند در مشهد هویتی مورد نظر برای موسسه توسط ایمیل یا فایل ضمیمه زیر ارسال کنید تا در سریعترین زمان و به بهترین کیفیت برند و علامت تجاری شما به ثبت برسد.

موسسه ثبتی ذهن ناب برای ثبت برند و علامت تجاری یا تغییرات برند و علامت تجاری شما از مشهد آمادگی همراهی را دارد.

موسسه ثبتی ذهن ناب اولین در بهترین ها

ثبت را به ما بسپارید و تغییرات را با ما تجربه کنید

جهت هرگونه مشاوره ثبت برند در مشهد یا استعلام ثبت برند در مشهد با ما تماس بگیرید

[iphorm id=”6″ name=”فرم ثبت مالکیت معنوی”]