اظهارنامه ثبتی چیست

اظهارنامه ثبتی چیست؟

تعریف اظهارنامه ثبتی:

اظهارنامه ثبتی برگ مخصوصی است چاپی و رسمی که دارای شکل و فرم خاص و ستون های معینی است که از طرف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منتشر شده و در اختیار متقاضیان ثبت املاک قرار می گیرد. این فرم در واقع ، جهت درخواست ثبت ملک تنظیم می شود.

در اظهارنامه موارد زیر ذکر خواهد شد: 

  • نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، کد ملی، محل صدور شناسنامه، نام پدر، سمت دهنده اظهارنامه نسبت به ملک مورد درخواست و محل اقامت مستدعی ثبت.
  •  تابعیت مستدعی ثبت.
  •  نوع مال غیرمنقولی که درخواست ثبت آن می شود با تعیین محل وقوع (حوزه ثبتی یا بخش یا روستا و شماره پلاک؛ اعم از اصلی و فرعی)، حدود و مشخصات اجزاء و متعلقات آن، آدرس ملک (خیابان، کوچه و بلوک شهرداری) و محل اقامت متقاضی.
  •  بهای ملک در تاریخ درخواست ثبت، طبق قیمت منطقه ای.
  •  شرح حقوق عینی ای که برای اشخاص در آن ملک است با تعیین صاحبان حقوق و همچنین، حقوق عینی ای که مستدعی ثبت در املاک مجاور دارد.

 

مطابق ماده ۲۳ آئین نامه قانون ثبت، دهنده اظهارنامه باید اسناد، قبالجات و بنچاق ملک و مدارک راجعه به مالکیت و تصرف خود را به اداره ثبت ارائه دهد تا رونوشت یا خلاصه آن ضمیمه اظهارنامه و در پرونده بایگانی شود.

اگر دلیل مالکیت منحصر به تصرف است، ادله و نشانی های تصرف فعلی خود را کتباً به اداره ثبت تسلیم نماید.

 

اگر سوال یا نظری در زمینه اظهارنامه های ثبتی دارید از طریق تماس با موسسه ذهن ناب یا ارسال ایمیل موسسه حقوقی ذهن ناب اعلام کنید تا در کوتاه ترین زمان پاسخگوی شما عزیز باشیم.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید